دسته‌بندی نشده

تیپ بدنی چیست؟

تیپ بدنی

 

بدن افراد شکل و اندازه مختلفی داشته و همین موضوع اندام‌ها را منحصربه‌فرد می‌کند. ممکن است بدن یک فرد انحنای بیشتری داشته باشد و شانه‌های دیگری پهن باشد. برخی افراد عضلات بیشتری دارند و برخی چربی بیشتر. معمولا بعد از بلوغ تیپ بدنی افراد مشخص می‌شود. این موضوع علاوه بر وراثت به نوع تغذیه، عادات غذایی، سطح فعالیت، سبک زندگی و تغییرات هورمونی بستگی دارد.

تیپ بدنی به توزیع چربی و عضله در بدن بستگی دارد. برخی افراد لاغر و بلند هستند و برخی دیگر چربی بیشتری داشته و در اصطلاح به آنها تو پر می‌گویند. به همین دلیل برای برخی افراد افزایش وزن چالش داشته و برای برخی دیگر کاهش وزن مشکل است.

انواع تیپ بدنی

به تیپ بدنی سوماتوتیپ گفته می‌شود. این ایده اولین‌بار توسط دکتر شلدون در دهه ۱۹۴۰ مطرح شد. طبق این نظریه سه نوع سوماتوتیپ وجود دارد. شکل کلی بدن تغییرناپذیر بوده و حتی برخی ویژگی‌های فیزیولوژیکی و روانی به این تیپ‌ها بستگی دارد.

امروزه این نظریه تغییراتی کرده و فقط شکل کلی آن باقی مانده است. بسیاری از افراد ترکیبی از این سه نوع تیپ بدنی هستند. در واقعیت ویژگی‌های فیزیولوژیکی ما نوع سوماتوتیپ را مشخص می‌کند و شکل کلی بدن نمی‌تواند وضعیت فیزیولوژیکی را تعیین کند.

اگر می‌خواهید بدانید که تیپ بدنی شما به کدام سوماتوتیپ نزدیک‌تر است، باید با این سه تیپ آشنا شده و از ویژگی‌های آنها اطلاع داشته باشید.


سه نوع تیپ بدنی اندومورف، مزومورف و اکتومورف شکل کلی بدن افراد را تعیین می‌کنند.

۱. اکتومورف، تیپ بدنی افراد بلند و لاغر

این افراد بلند و لاغر هستند. افزایش وزن برای آنها مشکل بوده و میزان چربی و ماهیچه‌ها کم است. افزایش وزن برای این گروه سخت است. شاید بسیاری از افراد حسرت لاغری این گروه را بکشند. اما برخی از خانم‌ها و آقایان در این گروه لاغری بیش از حد خود را دوست ندارند. مدل‌های صنعت مد در این دسته قرار می‌گیرند. ویژگی‌های آنها عبارتند از:

 • شانه‌ها و باسن آنها نسبت به قد بلندشان، باریک است.
 • عضلات آنها نسبت به طول استخوان کوچک است.
 • متابولیسم آنها بالا بوده و افزایش وزن به‌سختی اتفاق میفتد.
 • در این تیپ شاخص توده بدنی کمتر از ۱۷ می‌تواند نشانه اختلال در خوردن مانند بی‌اشتهایی یا پرخوری عصبی باشد.

اکتومورف‌ها افراد بلند و لاغر هستند. افزایش وزن برای آنها مشکل بوده و میزان چربی و ماهیچه‌ها کم است.

۲. مزومورف

این افراد نه اضافه‌وزن داشته و نه کمبود وزن. بدن آنها ورزشکاری و قوی است. معمولا بدون نگرانی هر چه بخواهند می‌خورند. مزومورف‌ها به‌راحتی وزن خود را کاهش داده و به‌راحتی وزن اضافه می‌کنند. شناگران و والیبالیست‌ها معمولا جز این تیپ بدنی هستند. از ویژگی‌های آنها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • ساختار استخوانی آنها متوسط بوده و شانه‌های آنها پهن‌تر از باسن است.
 • ماهیچه‌های ورزشکاری دارند.
 • متابولیسم آنها کارآمد بوده و کاهش و افزایش متابولیسم با سهوت انجام می‌شود.

۳. اندومورف

در این نوع تیپ بدنی چربی و ماهیچه زیاد بوده و این افراد به‌راحتی وزن اضافه می‌کنند. بیشتر بازیکنان فوتبال در این دسته قرار می‌گیرند. از ویژگی‌های آنها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • ساختار استخوانی با باسن و قسمت میانی بزرگ
 • چربی بیشتر در سراسر بدن
 • چربی به‌سرعت در بدن جذب شده و ازبین‌بردن آن زمان زیادی می‌گیرد.
 • متابولیسم آنها به طور طبیعی پایین است. معمولا سبک زندگی بی‌تحرک باعث کاهش متابولیسم می‌شود. اما شرایط مزمنی مانند دیابت و کم‌کاری تیروئید هم می‌تواند تاثیر داشته باشد.

در تیپ بدنی اندومورف چربی و ماهیچه زیاد بوده و این افراد 

بازگشت به لیست

1 نظر در “تیپ بدنی چیست؟

 1. سلام، این یک دیدگاه است.
  برای شروع مدیریت، ویرایش و پاک کردن دیدگاه‌ها، لطفا بخش دیدگاه‌ها در پیشخوان را ببینید.
  تصاویر نویسندگان دیدگاه از Gravatar گرفته می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *